شاهین فراز
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

بازسازی ویلا به بازسازی ساختمان هایی گفته می شود که از چهار طرف آزاد و رو به بیرون هستند. به مرور زمان با توجه به قدیمی بودن وسایل و دکوراسیون داخلی نیاز به بازسازی ویلای قدیمی وجود خواهد داشت. بازسازی ویلای قدیمی به عملیات تعویض و تعمیر اجزای ساختمان مانند تاسیسات، دیوارها، سقف یا درب و پنجره ها و حتی نما اطلاق می شود. بازسازی و نوسازی ویلای قدیمی علاوه بر زیباسازی فضا، به استفاده بهینه از زیرساخت های ساختمان نیز منجر می شود. به طور کلی بازسازی ویلا به دو دسته جزئی و کلی تقسیم می شود. بازسازی خانه ویلایی قدیمی با توجه به هزینه و نظر کارفرما قسمت های مختلف ساختمان را شامل می شود. بازسازی ویلا به دلایل مختلفی قابل انجام است. این عوامل شامل موارد زیر است.

 1. خراب شدن نازک کاری و مواد سخت شونده
 2. تخریب و فرسایش تاسیسات مکانیکی
 3. تغییر طراحی داخلی معماری در بازسازی ویلای قدیمی
 4. طراحی و بازسازی نمای ویلا
 5. گسترش زیرساخت یا طبقات در بازسازی ویلا
 6. نیاز به مقاوم سازی سازه در اصلاح و بازسازی ویلا

اگرچه هزینه بازسازی ویلای قدیمی در برخی موارد بالاست اما از خسارات و هزینه های هنگفت در آینده جلوگیری می کند و کاملا مقرون به صرفه است.

هزینه بازسازی ویلای قدیمی

هزینه بازسازی ویلای قدیمی یا خانه ویلایی قدیمی بسته به اقداماتی که کارفرما انجام می دهد می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین نمی توان هزینه اصلاح و بازسازی ویلا را از قبل محاسبه و تعیین کرد. برآورد هزینه های احتمالی قبل از شروع بازسازی خانه و ویلا ضروری است. برای این منظور بهتر است از مشاوران، کارشناسان و مهندسان واجد شرایط کمک بگیرید. بازسازی ویلای قدیمی با وجود هزینه های اولیه بالا برای صرفه جویی در هزینه های تعمیرات آتی ساختمان بسیار ضروری است. در ادامه عوامل موثر بر هزینه بازسازی ویلای قدیمی مورد بررسی قرار می گیرد.

شدت تخریب در بازسازی ویلا

یکی از مهم ترین عوامل موثر بر هزینه بازسازی ویلا، شدت تخریب است. شدت تخریب حتی می تواند منجر به تخریب دیوارها و عناصر اصلی ساختمان شود که در این صورت هزینه های بازسازی و نوسازی ویلای قدیمی تا حد زیادی افزایش می یابد.

متراژ و کیفیت در بازسازی ویلای قدیمی

از دیگر عوامل موثر بر هزینه بازسازی ویلا، اندازه کار و کیفیت متریال استفاده شده است. در صورت استفاده از مصالح با کیفیت، هزینه بازسازی منزل و ویلا نیز افزایش می یابد.

بازسازی ویلا در شمال

دستمزد استاد در بازسازی ویلا

همچنین دستمزد استادکار در هزینه بازسازی ویلا تاثیر دارد. به طور کلی امروزه با توجه به هزینه های سرسام آور ساخت، اصلاح و بازسازی ویلا نسبت به ساخت ساختمان جدید مقرون به صرفه تر است. استفاده از نیروهای متخصص و ماهر در بازسازی ویلا قدیمی از میزان اشتباهات و خطرات احتمالی و کاهش هزینه های اضافی می کاهد.

بازسازی ویلا

دستمزد استاد در بازسازی ویلا

همچنین دستمزد استادکار در هزینه بازسازی ویلا تاثیر دارد. به طور کلی امروزه با توجه به هزینه های سرسام آور ساخت، اصلاح و بازسازی ویلا نسبت به ساخت ساختمان جدید مقرون به صرفه تر است. استفاده از نیروهای متخصص و ماهر در بازسازی ویلا قدیمی از میزان اشتباهات و خطرات احتمالی و کاهش هزینه های اضافی می کاهد.

بازسازی خانه های قدیمی به سبک سنتی

انواع بازسازی خانه و ویلا

بازسازی ویلا به دو صورت سبک و محافظ انجام می شود. در ادامه این دو روش در بازسازی خانه ویلایی قدیمی توضیح داده می شود.

بازسازی ویلای قدیمی

بازسازی ویلا به سبک

در بازسازی و بازسازی ویلای قدیمی به صورت سبک هیچ آسیبی به بافت کلی خانه وارد نمی شود و تنها قسمت هایی که نیاز به تعمیر دارند بازسازی می شوند. به این معنی که ساختمان با حفظ سبک و معماری تعمیر و مرمت می شود و قسمت هایی از خانه که نیاز به تعمیر اساسی دارند با قطعات مشابه جایگزین می شوند.

بازسازی ویلا

بازسازی خانه ویلایی قدیمی به روش حفاظتی

از این روش برای بازسازی ویلاهای قدیمی که بسیار آسیب دیده اند و نیاز به بازسازی عمیق تری دارند استفاده می شود. در این روش با توجه به حساسیت ساختمان و احتمال ریزش، بازسازی ویلا قدیمی با دقت بیشتری انجام می شود.

بازسازی منازل قدیمی

بازسازی ویلا با کمترین هزینه

راه های مختلفی برای بازسازی ویلا یا بازسازی ویلا وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود. هر یک از روش های ذکر شده بسته به نظر کارفرما قابل اجرا بوده و دارای طیف وسیعی از قیمت ها می باشد. در صورت تمایل می توانید از چندین روش بازسازی خانه های قدیمی به طور همزمان استفاده کنید.

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا قدیمی با تغییر نما

یکی از روش هایی که در بازسازی خانه ویلایی قدیمی بسیار چشمگیر است، بازسازی یا نوسازی نما می باشد. برای بازسازی کامل نما لازم است که دیوارهای خارجی ویلا مجدداً انجام شود و سپس اقدام به رنگ آمیزی نما شود.

اما در بازسازی ویلای قدیمی بنا به سلیقه و هزینه مورد نظر می توان نما را به روش های مختلف تغییر داد. از جمله این روش های بازسازی و بازسازی ویلای قدیمی در نما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازسازی کامل نما در بازسازی ویلا
 • تخریب نمای قدیمی و تغییر مصالح نما
 • رنگ آمیزی یا آبکاری نمای قدیمی
 • تعویض قطعات فرسوده در بازسازی و نوسازی ویلا قدیمی
بازسازی ویلا کوچک

بازسازی ویلای قدیمی با محوطه سازی

با توجه به اینکه ویلاها عموما دارای محوطه های نسبتا باز هستند، طراحی محوطه می تواند نقش مهمی در بازسازی یک ویلا قدیمی داشته باشد.

بازسازی خانه ویلایی قدیمی

از جمله اقدامات متداول در بازسازی ویلا با محوطه سازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرای استخر در اصلاح و بازسازی ویلا
 • نصب و اجرای آلاچیق در بازسازی ویلا قدیمی
 • طراحی منظر و کاشت درختان و گیاهان
 • تغییر کفپوش منطقه
بازسازی ویلا

بازسازی خانه ویلایی قدیمی با تغییر معماری داخلی

تغییر معماری و طراحی داخلی ساختمان یکی از راه های بازسازی ویلای قدیمی است. بازسازی ویلا با کمک طراحی داخلی به سلیقه و نیاز ساکنان یک فضا بستگی دارد. در برخی موارد پس از گذشت زمان، فرسودگی مصالح و یا تغییر کاربری ویلا، نیاز به بازسازی و نوسازی معماری داخلی می باشد.

بازسازی ویلا

اقداماتی که می توان در بازسازی خانه ها و ویلاها با تغییر معماری داخلی انجام داد عبارتند از:

 • جابجایی تیغه ها و جداسازی دیوارها در بازسازی ویلا قدیمی
 • اجرای پله گرد داخلی در بازسازی ویلا کلنگی
 • تغییر پوشش سقف در بازسازی ویلا
بازسازی ویلا
 • نورپردازی داخلی سرویس، آشپزخانه و نشیمن در بازسازی ویلا قدیمی
 • تعویض کفپوش در بازسازی ویلای قدیمی
 • تغییر یا اجرای شومینه در اصلاح و بازسازی ویلا
 • تغییرات آشپزخانه و کابینت در بازسازی ویلا قدیمی
 • تغییرات توالت و حمام در بازسازی ویلا
بازسازی خانه قدیمی
 • تعویض و تعویض درب و پنجره در بازسازی ویلا قدیمی
 • تعویض دستگیره ها در بازسازی ویلا
 • نقاشی، اجرای کاغذ دیواری و استفاده از مواد تزئینی سنتی در بازسازی خانه های قدیمی و ویلاها به سبک سنتی
بازسازی خانه ویلایی

بازسازی سازه ویلا

بازسازی ویلای قدیمی یا بازسازی ویلای قدیمی با مقاوم سازی سازه یکی از مواردی است که قبل از شروع کار باید توسط مهندسان عمران بررسی و بازدید شود. در صورت امکان بازسازی سازه، ابتدا باید از طریق مراجع مربوطه مجوز دریافت کرد. پس از اخذ مجوز، نقشه سازه توسط مهندسان تهیه و ویلا تعمیر و بازسازی می شود. بدیهی است که پس از مقاوم سازی سازه ویلا نیاز به نازک کاری و مقاوم سازی می باشد. به طور کلی مقاوم سازی سازه در مدل بازسازی ویلای قدیمی توصیه می شود. اگرچه هزینه های بیشتری برای بازسازی متحمل می شود، اما از هزینه های آتی مرتبط با نیاز به بازسازی جلوگیری می کند. علاوه بر مقاوم سازی سازه در بازسازی ویلا، در برخی موارد به دلیل تغییر یا افزایش زیرساخت ها، نیاز به تهیه نقشه ها و محاسبات سازه ای می باشد. از جمله تغییرات مورد نیاز در این نوع بازسازی ویلای قدیمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد یک تخت خواب فنری در پشت بام
 • ایجاد سقف در فضای نیمه باز
 • افزایش متراژ ویلا
بازسازی ویلای قدیمی

بازسازی ویلا از نظر تجهیزات برقی و مکانیکی

اگر هدف از بازسازی ویلا تغییر معماری و طراحی داخلی ویلا است، بهتر است امکانات مکانیکی آن بررسی شود و در صورت فرسوده بودن تاسیسات تعویض و مرمت شوند. زیرا در صورت عدم تعمیر و بازسازی سیستم نصب، هرگونه آسیب و فرسودگی در آنها باعث آسیب و از بین رفتن نازک کاری و صلبیت ساختمان می شود.

بازسازی خانه ویلایی

از جمله اقدامات قابل انجام در بازسازی تاسیسات ویلا به موارد زیر اشاره می شود.

 • تغییر و نوسازی تاسیسات و لوله کشی
 • تغییر و بازسازی سیستم برق و روشنایی
 • تعویض شیرآلات
 • تعویض کلید و پریز
 • تجهیز محل به کابل شبکه
 • تجهیز فضا به سیستم نظارت و سیستم های اعلام سرقت هوشمند
 • تعمیر و بازسازی استخر
بازسازی خانه کلنگی

مراحل بازسازی خانه ویلایی قدیمی

بازسازی ویلای قدیمی شامل مراحل مختلفی است که رعایت آنها بسیار مهم است. یکی از اولین قدم ها یافتن پیمانکاران خبره در این زمینه است. پیمانکار باید وضعیت ساختمان را بررسی کند. پیمانکار پس از بررسی قطعات نیازمند بازسازی و با در نظر گرفتن میزان بودجه برای بازسازی یک ویلای قدیمی، نقشه ای را با توجه به شرایط سازه و ترجیح کارفرما تهیه و ارائه می کند. تهیه نقشه مناسب برای بازسازی خانه قدیمی بسیار مهم است. زیرا بد طراحی و در نظر نگرفتن متراژ ساختمان، نه تنها به زیبایی فضا نمی افزاید، بلکه فضای خانه را خسته کننده می کند.

بازسازی ویلا

پس از تایید نقشه های طراحی شده توسط مالک، زمان بندی و تعیین فازهای فازهای مختلف اجرای عملیات بازسازی ویلا و اولویت بندی آنها انجام می شود. در مرحله بعد برای شروع بازسازی ویلای قدیمی، قسمت هایی که نیاز به طراحی جدید دارند را تخریب می کنند. . علاوه بر خانه ای که باید بازسازی شود، عملیات تخریب می تواند به ساختمان های اطراف و همسایگان نیز آسیب برساند. به خصوص در مورد خانه های آپارتمانی، علاوه بر همسایه های طرفین، طبقات بالا و پایین نیز به دلیل تخریب غیر اصولی در معرض آسیب هستند. بنابراین در بازسازی ویلا باید تمامی قوانین و استانداردهای تخریب در نظر گرفته شود.

از این رو در مرحله تخریب در بازسازی ویلا از جمله به استفاده دقیق از مته مخصوص و متناسب با سطح تخریب و شناسایی محل های عبور لوله های آب و برق از کف پرداخته است. و دیوارهای خانه و این چیزها. عملیات تخریب باید با نهایت دقت انجام شود تا آسیبی به سایر قسمت های ساختمان وارد نشود. پس از تخریب، بازسازی خانه ویلایی قدیمی طبق نقشه های اجرایی انجام می شود. برای اینکه دیدی کلی از عملیات اصلاح و بازسازی ویلا داشته باشیم به صورت موردی مراحل زیر ذکر شده است.

بازسازی ویلا
 • پیدا کردن یک شرکت بازسازی ویلای قدیمی قابل اعتماد و با تجربه
 • بازدید از متخصصین و کارشناسان شرکت در پروژه و بررسی امور فنی و تخصصی
 • برگزاری جلسه بین مالک و کارشناسان شرکت جهت تعیین خواسته مالک
 • طراحی و ارائه پلان خانه بازسازی شده نهایی
 • تصویب طرح طراحی شده توسط مالک
 • تعیین برنامه زمانبندی و برآورد هزینه های لازم برای بازسازی ویلا
 • تعیین مراحل مختلف اجرای عملیات بازسازی ویلا و اولویت بندی آنها
 • نظارت صحیح بر اجرای طرح بازسازی خانه ویلایی قدیمی
بازسازی ویلا

بازسازی ویلای قدیمی به سبک سنتی

بازسازی ویلای قدیمی به سبک سنتی در واقع ایجاد تغییراتی در ساختمان به منظور پاسخگویی به سلایق و نیازهای شخصی مالک است. حال اگر سلیقه شخصی مالک معماری اصیل ایرانی باشد، سبک معماری سنتی می تواند بسیار پرطرفدار باشد. مالک حتی می تواند تنها بخشی از خانه را سنتی کند و از آن لذت ببرد. نمادهای معماری سنتی ایران به قدری زیبا، متنوع و متعدد است که در بازسازی خانه به سبک سنتی می توان کارهای جذاب بسیاری انجام داد. به عنوان مثال انواع درب های منبت کاری شده یا درب هایی با شیشه های رنگی می توانند هر فضایی را دلپذیر کنند. همچنین می توانید از پنجره های شیشه ای بزرگ استفاده کنید که گزینه مناسبی برای بازسازی ویلا به سبک سنتی است.

بازسازی خانه های قدیمی به سبک سنتی

بازسازی یک ویلا کوچک

برای بازسازی یک ویلا کوچک باید نکات مهمی در نظر گرفته شود. هدف از بازسازی این خانه ها علاوه بر بازسازی، بزرگتر شدن فضاهای داخلی خانه ها با طراحی داخلی است. بازسازی خانه ها و ویلاهای کوچک در نما نیازمند مصالح سبک و روشن است. زیرا استفاده از مصالح تیره مانند چوب یا آجرهای تیره رنگ نما را خفه می کند و برای ساختمان های با ابعاد کوچک توصیه نمی شود. مهم ترین نکته در اصلاح و بازسازی یک ویلا کوچک طراحی داخلی است که با کمک طراحان و معماران ماهر می تواند در بزرگتر جلوه دادن فضاهای داخلی یک خانه کوچک موثر باشد.

بازسازی خانه ویلایی

بازسازی ویلا در شمال ایران

اگر قصد خرید ویلا در شمال را دارید باید بدانید که با توجه به رطوبت و بارندگی منطقه این ویلاها در مدت زمان کوتاه تری نیاز به بازسازی دارند. این رطوبت باعث می شود تاسیسات، لوله ها و کابینت آشپزخانه زودتر پوسیده شوند. در ضمن باید بدانید که رنگ آمیزی دیوار ویلا شمال زودتر از جاهای دیگر نیاز به تجدید دارد و اگر ویلای شما کاغذ دیواری دارد باید زودتر عوض شود. بهتر است در شهرهای شمالی از مواد مقاوم تری استفاده شود. همچنین موادی که تا حد امکان ضد آب بوده و به راحتی زنگ نمی زنند و در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند. برای بازسازی ویلا در شمال می توانید از کاغذ دیواری های پی وی سی که مقاومت بالایی دارند استفاده کنید.

بازسازی ویلای قدیمی

مزایای بازسازی ویلای قدیمی

بازسازی ویلای قدیمی یکی از تصمیمات مهمی است که برای بازسازی و زیباسازی ساختمان باید گرفته شود. البته در بازسازی خانه ویلایی قدیمی علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه سازه ای بنا و مرمت آن نیز مورد توجه قرار گرفته است. در زیر به برخی از مزایای بازسازی ویلای قدیمی با کمترین هزینه اشاره شده است.

 • افزایش ارزش اقتصادی ملک
 • صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های تامین انرژی
 • استفاده بهینه از فضا
 • افزایش عمر خانه
 • افزایش ظاهر خانه
 • بدون نیاز به مجوز ساخت و ساز و کاربری برای بازسازی ویلا قدیمی
 • جلوگیری از هدر رفت منابع طبیعی و کاهش آلودگی محیط زیست