شاهین فراز
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تاریخچه کناف

فهرست مطالب

تعریف کناف

کناف (Knauf) یک شرکت آلمانی است که انواع مصالح ساختمانی را تولید و به فروش می‌رساند. محصولات این کمپانی به دلیل کیفیت خوب، سازگاری با محیط زیست و دوام بالا بسیار مشهور هستند. یکی از محصولات پر طرفدار این شرکت، صفحات سیستم روکش‌دار گچی یا همان کناف است. با ورود محصولات این شرکت به ایران، سیستم صفحات روکش‌دار گچی با نام خودِ برند در ایران مشهور شدند.

به عبارتی: «کناف صفحات گچی با روکش کاغذی هستند که طی فرآیندهای خاصی در محل اجرا می‌شوند.» این صفحات به صورت خشک و با طراحی‌های مختلف در دیوارها و سقف‌های کاذب استفاده می‌شوند. عناصر اصلی این سیستم شامل صفحات گچی و مقاطع فلزی است. تمام عناصر این سیستم با استفاده از فناوری‌های مدرن تولید می‌شوند و تحت کنترل کیفیت دقیقی قرار می‌گیرند.

 

تاریخچه کناف

آلفونس و کارل کناف؛ برادرانی بودند که به دلیل علاقه به مواد طبیعی مانند گچ، مدرک مهندسی معدن داشتند. آن‌ها با مطالعه خواص این ماده تصمیم گرفتند تا از آن برای سرعت بخشیدن و کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز استفاده کنند.

اجرای پروژه آن‌ها در بحران اقتصادی با شکست مواجه شد. در سال 1932، آن‌ها شرکت Rainis Gipsindustri und Bergwerksunternemen را تأسیس کردند. برادران کناف با جمع آوری اسناد و مدارک لازم و بهره‌مندی از ساخت یک معدن گچ در شینگن، کارخانه‌ای را در شهر پرل در استان زارلاند آلمان افتتاح کردند. آ‌ن‌ها شروع به تولید مخلوط‌های ساختمانی خشک کردند که مبتنی بر گچ طبیعی بودند.

در سال 1949، در شهر ایپهوفن که در بایرن شمالی واقع شده است، خانواده کناف کارخانه‌ای دیگری را برای تولید مخلوط‌های ساختمانی مبتنی بر گچ تأسیس کردند (دفتر مرکزی این شرکت اکنون در این مکان واقع شده است) در سال 1958، آن‌ها اولین کارخانه تولید ورق‌های دیواری خشک را افتتاح کردند.

مزایای استفاده از کناف

پنهان کردن تأسیسات مکانیکی و برقی
ایجاد طرح‌های زیبا روی سقف
مناسب برای اجرای انواع نورپردازی سقف
جلوگیری از اتلاف گرما و نفوذ صداهای اضافی به داخل فضا
سرعت و راحتی بالا در نصب
امکان رنگ آمیزی
امکان ترمیم جزئی
مقاومت در برابر آتش
مقاومت در برابر رطوبت
ماندگاری و دوام بالا در صورت نصب صحیح
تعویض و تعمیر راحت
قابل اجرا در فضاهای مسکونی، اداری و تجاری
کاهش نخاله‌های ساختمانی
دسترسی سریع و راحت به تاسیسات (تعمیر لوله یا سیم برق)
افزایش ارزش ملک به دلیل زیبایی و کیفیت

 

 

انواع کناف براساس کاربرد

کناف سقف

صفحات گچی روکش‌دار را می‌توان روی سقف جهت تزیینات اجرا کرد. نصب این سیستم به صورت خشک انجام می‌شود، یعنی به هیچ گونه ملات نیاز نیست! در اجرای سقف کناف باید از دو بخش زیرساخت و روساخت استفاده کرد. زیر ساخت از جنس فولاد با آبکاری روی است که با پیچ به سقف وصل شده و سپس روساخت به آن پیچ می‌شود.

این نوع کناف دارای دو نوع از جمله سقف یکپارچه ساده و سقف دکوراتیو یا مشبک است. سقف کنافی در فضاهای مسکونی (کلیه فضاهای خانه حتی حمام و دستشویی)، اداری و تجاری استفاده می‌شود. همچنین، صفحات کناف سقفی در ضخامت‌های 6، 10، 12، 15 و 18 میلی‌متر موجود است.

 

کناف دیوار

در دکوراسیون از کناف برای دیوارهای داخلی نیز استفاده می‌شود. این محصول در دیوارهای خارجی، دیوار پشت تلویزیون، دیوارهای نشیمن، دیوار پشت تختخواب، دیوارهای پارتیشن رستوران‌ها، دیوار تأسیسات، دیوار چاله آسانسور کاربرد دارد. کناف دیواری دارای ضخامت‌های 5، 7 و 10 سانتی‌متر است.

یک مزیت عمده دیوار کنافی این است که می‌توان از آن برای نورپردازی نیز استفاده کرد، چیزی که در دیوارهایی که با مصالح سنتی اجرا می‌شوند اغلب دیده نمی‌شود. این دیوار خشک دارای سه قسمت از جمله رانر، اِستاد و پنل است. رانرها قاب‌های فلزی دیوار هستند که نقش زیرسازی را بازی می‌کنند. اِستاد نیز همان قسمتی است که پنل‌ها بر روی آن‌ها نصب می‌شوند.