شاهین فراز
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جنس کناف

فهرست مطالب

جنس کناف از چیست ؟

در چند سال گذشته طراحی و دکوراسیون ساختمان‌ ها پیشرفت بسیار زیادی کرده است. به طوری که از متریال مختلفی برای زیباتر شدن آنها بهره برده می‌گردد. یکی از این متریال که برای سقف و دیوار های خانه و ساختمان‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، کناف است. شاید تا به حال نام کناف به گوشتان خورده باشد و یا حتی از نزدیک ظاهر آن را دیده باشید، ولی تا به حال اطلاعی نسبت به جنس و مواد تشکیل دهنده آن نداشته باشید.

 

کناف از چه جنسی است ؟

اصولا افرادی که با کناف کار کرده باشند یا اجرای کناف را از نزدیک دیده باشند، متوجه می‌شوند جنس کناف از چیست ؟ این متریال از یک نوع گچ پیش ساخته به وجود آمده که دارای یک روکش کاغذی بر روی آن است. برای پوشاندن سقف‌ها، دیوارها یا حتی ایجاد طرح و شکل‌ های روی دیوار یا سقف از کناف‌ها استفاده می‌شود. به تصور عده‌ای متریال اصلی تشکیل دهنده آنها از چوب است. در حالی که چنین نیست و همانطور که گفتیم از گچ‌های پیش ساخته می‌باشد. در واقع واژه کناف نام یک برند آلمانی بوده است که امروزه در بسیاری از کشور های دنیا آن را به این نام می‌شناسند.

 

ویژگی‌ های متریال کناف

این نوع متریال نسبت به دیگر مصالح در طراحی دکوراسیون از خصوصیات و ویژگی‌ های خاصی برخوردار می‌‌باشند که همین ویژگی‌ها آنها را نسبت به بقیه متمایز کرده است. در ادامه این مطلب به این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم.

1.اولین خصوصیاتی که می‌توان برای همه کناف‌ها به خصوص کناف شیراز عنوان نمود، مقاومت بالای آنها در برابر زلزله و آتش سوزی است. به طوری که اگر کناف‌ها را در معرض آتش قرار دهید، چیزی حدود 4 ساعت مقاومت می‌کند.
2.دومین ویژگی که می‌توان برای آن نام برد توانایی رنگ آمیزی آنها پس از نصب است. به دلیل در دسترس بودن می‌توان حتی بعد از اینکه نصب گردیدند، به راحتی آنها را رنگ آمیزی نمود.
3.اسراف و از بین رفتن این متریال در ساخت و ساز بسیار کم است و در واقع هنگام طراحی و ساخت و ساز متریال زیادی از آن از بین می‌رود.
4.منعطف بودن متریال کناف را می‌توان جزو خصوصیات اصلی آن به حساب آورد. همین انعطاف پذیری بالا موجب سهولت اجرای کناف گشته است.
5.در آخر مهم‌ترین مزیت و ویژگی آنها کاهش بار مرده بر ساختمان است. زیرا این نوع مصالح بار کمتری را به ساختمان وارد می‌کند.

 

انواع ضخامت کناف‌

کناف‌ها پانل‌ هایی که به عنوان پانل‌های گچی معروف هستند. در ضخامت‌ های متعددی موجود می‌باشند که هر کدام از آنها مطابق با ضخامتشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مطلب انواع ضخامت اشاره می‌کنیم.

1.کناف 6 میلی متری
2.کناف‌ های 5.9 میلی متری
3.کناف 15 میلی متری
4.کناف‌ های ۱۸میلی متری