شاهین فراز
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
عمر کناف

فهرست مطالب

عمر کناف چقدر است؟

امروزه استفاده از سقف و دیوارهای کاذب یکی از راهکارهای سریع و کم هزینه برای زیباسازی و دکور کردن داخل ساختمان های اداری، مسکونی و تجاری به شمار می آید. شما می توانید به سرعت با خرید سازه های از پیش آماده دکور داخلی ساختمان را به شکل دلخواه خود تبدیل کنید بدون اینکه نیاز داشته باشید خرابی های زیاد یا مصالح ساختمانی زیادی را خریداری و جابجا کنید. این سازه ها بدون نیاز به کثیفی و خرابی به راحتی با ساده ترین متریال نصب می شود.

در پاسخ به این سوال که عمر کناف چقدر است می توان گفت این موضوع ارتباط مستقیم با کیفیت متریال استفاده شده، نحوه نصب و نگهداری آن دارد. در صورتی که همه این موارد در بهترین حالت ممکن باشد به طور میانگین این سقف ۱۵ تا ۲۰ سال دوام و ماندگاری دارد. اما اگر کناف به کار رفته در سقف از متریال بی کیفیت باشد و یا در نحوه نصب آن موارد فنی به خوبی رعایت نشده باشد این مدت می تواند تا حد زیادی کاهش پیدا کند. از همین رو یکی از مهمترین توصیه ها به مشتریان این است که در کنار متریال با کیفیتی که برای سقف استفاده می کنید، حتما برای نصب از کناف کار حرفه ای و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

راه های جلوگیری از خرابی کناف

استفاده از متریال با کیفیت برای سقف کناف

زمانی که می خواهید از کناف برای سقف کاذب قسمت های مختلف ساختمان استفاده کنید حتما متریال با کیفیت را در اولویت انتخاب خود قرار دهید. کیفیت تاثیر مستقیم بر ماندگاری کناف دارد.

نصب استاندارد و اصولی کناف توسط کناف کار حرفه ای و با تجربه

اگر متریال بی کیفیت توسط فرد آماتور و غیر متخصص برای سقف استفاده شود در کوتاه مدت می توانید نتیجه آن را در خراب شدن شکل ظاهری و از بین رفتن نمای سقف مشاهده کنید.

بتونه کاری درست و اصولی

این موضوع نقش اساسی در پیشگیری از ترک و پوسته شدن کناف دارد.

عدم وجود رطوبت و حرارت زیاد در محیط

تماس رطوبت یا حرارت زیاد با کناف می تواند تاثیر مستقیم بر خراب شدن و کاهش ماندگاری آن داشته باشد.

 

آیا کناف زود خراب می شود؟

نمی توان گفت کناف زود خراب می شود. اما قطعا نکته ای که باید در زمان استفاده از کناف به آن توجه کنید، کوتاه بودن آن در مقایسه با سقف اصلی ساختمان است. با این پیشفرش اگر باز هم می خواهید از کناف استفاده کنید، می توان گفت خیر، کناف به طور متوسط در صورتی که از متریال با کیفیت باشد و اصولی نصب شده باشد حداقل ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند و این بازه زمانی بسیار مطلوب است. البته برای اینکه کناف این مدت دوام و زیبایی خود را حفظ کند لازم است به درستی نیز از آن استفاده شود. نکاتی نیز وجود دارد که رعایت آن می تواند ماندگاری کناف را افزایش دهد. همه این ها در وهله نخست به انتخاب متریال و نصب صحیح آن، سپس به نحوه نگهداری از آن بر می گردد.

 

راه هایی برای افزایش طول عمر کناف سقف

متریال با کیفیت

اگر می خواهید ماندگاری کناف زیاد باشد الزاما باید از متریال با کیفیت استفاده کنید. چرا که مهمترین نکته در افزایش دوام کناف کیفیت آن است.

نصب اصولی و استاندارد

نکته مهم دیگری که می تواند ماندگاری کناف را افزایش دهد نحوه نصب آن است که همیشه تاکید می شود از استادکار خبره و زبردست در این زمینه استفاده کنید. رعایت جزییات اصولی مانند بتونه کاری و درزگیری ها مواردی است که تنها یک فرد مجرب توان اجرای آن را دارد.

نگهداری مناسب

یکی دیگر از روش های افزایش ماندگاری کناف نگهداری از آن است. تمیز کردن کناف از کثیفی و گرد و غبار، پیشگیری از خوردگی یا آسیب به آن ساده ترین روش های نگهداری از آن به شمار می آید.

به کاربردن رنگ های با کیفیت

زمانی که می خواهید اقدام به رنگ آمیزی کناف کنید باید از رنگ های استفاده کنید که باعث خراب شدن یا خوردگی کناف نشود. برای این منظور باید از رنگ های با کیفیت استفاده کنید. رنگ کمک می کند تا کناف در برابر رطوبت و خوردگی مقاومت زیادی پیدا کند.

به کاربردن روکش محافظ کناف

شما می توانید برای افزایش ماندگاری کناف از محافظ کناف استفاده کنید. این محافظ ها کناف را در برابر آتش و رطوبت مقاوم می کند و همین موضوع دوام کناف را زیاد می کند.

پیشگیری از ضربه

در نظر داشته باشید که علاوه بر حریق و رطوبت، ضربه نیز می تواند دوام کناف را تا حد زیادی کاهش دهد و به آن آسیب جدی وارد کند. هر ضربه ای که باعث آسیب یا شکستگی کناف شود عمر آن را نیز کاهش می دهد.

عدم تماس مواد آسیب زا با کناف

تماس انواع اسید و باز یا مواد شیمیایی قوی می تواند سلامت و دوام کناف را به مخاطره بیندازد و آن را از بین ببرد. از همین رو از کناف به عنوان سقف کاذب در محیط هایی که امکان وجود مواد مضر و شیمیایی وجود دارد استفاده نکنید.

تعمیر به موقع

از دیگر مواردی که دوام کناف را افزایش می دهد تعمیر به موقع خرابی هایی است که برای کناف ایجاد می شود. اگر شکستگی یا آسیبی در کناف مشاهده کردید در اولین فرصت آن را تعمیر کنید.

نصب اصولی کناف

اگرچه پروژه های سقف کاذب کناف خیلی سریع انجام می شود اما این در شرایطی است که فرد مجربی برای نصب آن اقدام کند. در صورتی که کناف به صورت اصولی نصب نشده باشد نه تنها ایمنی آن کاهش پیدا می کند بلکه در زیبایی نهایی و عمر آن نیز تاثیر منفی خواهد داشت. از همین رو همیشه از استادکاران کناف کار خبره و با تجربه برای نصب کناف استفاده می شود.