شاهین فراز
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

تعریف دیوار کناف

دیوار کناف معمولاً دیوار خشک (Drywall) یا کناف پارتیشن (Partition Knauf) یا تخته گچی (Plasterboard) نامیده می‌شود. این دیوار متشکل از یک هسته گچی به همراه پشم معدنی است که توسط قاب فولادی گالوانیزه در محل پروژه مونتاژ می‌شود. قاب فولادی نقش اسکلت ساختار را بر عهده دارد و هسته گچی هم به عنوان پرکننده و عایق حرارت و صدا شناخته می‌شود.

 

تاریخچه مختصر دیوار کناف

دیوار کناف نتیجه تکامل صنعت ساختمان است. برای هزاران سال از گچ برای ایجاد پوشش دیوارهای داخلی ساختمان استفاده می‌شده است اما در قرن بیستم با اختراع دیوارهای پیش ساخته گچی، دوران دیوارهای آجری به سَر آمد.

دیوار کناف در ابتدا به نام سکت بُرد (Sackett Board) شناخته می‌شد که از نامش مخترعش یعنی آگوستین سکت گرفته شده بود. این محصول در سال 1894 ثبت اختراع شد و به عنوان جایگزینی برای گچ سنتی در مصارف ساختمانی در نظر گرفته شد. در سال 1909، اختراع سکت توسط شرکت گچ ایالات متحده (USG) خریداری شد که همچنان بزرگترین تولید کننده پنل‌های دیوار خشک در آمریکای شمالی است.

وقفه بزرگ استفاده از دیوار خشک در ساخت و سازهای مسکونی پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد، زمانی که اقتصاد و سهولت نصب آن برای رونق ساخت و ساز آن زمان ایده آل بود. ظاهر سفید و تمیز این دیوار متناسب با آرمان های زیبایی دهۀ 1950 آمریکا بود. سپس امروز ، دیوار خشک در ساختمانهای مسکونی غالب مواد پایان دیوار و سقف است و در بیش از 96 درصد خانه های جدید استفاده می شود.

نحوه ساخت دیوار کناف

گچ یک ماده معدنی طبیعی و غیر سمی است که در 85 کشورهای جهان یافت می‌شود. ترکیب شیمیایی آن شامل کلسیم، گوگرد متصل به اکسیژن و آب است. کریستال‌های سفید گچ به صورت مکانیزه ریز خُرد می‌شوند و وقتی با آب مخلوط شوند به یک محصول سفت و سخت تبدیل می‌شوند.

یک پنل دیوار کناف شامل یک هسته گچی است که در چندین لایه کاغذ (کاغذهای بازیافتی معمول) پیچیده شده است. در حین ساخت، دوغاب گچ مایع روی ورق‌های کاغذ ریخته می‌شود.

به دنبال آن یک لایه مرکزی از گچ هوادهی می‌شود و قبل از اینکه کاغذ بیشتری روی آن به اصطلاح ساندویچ شود، یک لایه متراکم دیگر از گچ بر روی آن قرار می‌گیرد. ورق‌ها برای داشتن ضخامتی یکنواخت تحت فشار قرار می‌گیرند.

 

نحوه اجرای دیوار کناف

صفحات گچی به شکلی که در بالا توضیح داده شده ساخته می‌شوند و به عنوان قطعات پیش ساخته آماده اجرا در محل پروژه هستند. در گام نخست، قاب فولادی که از پروفیل‌های گالوانیزه تولید می‌شود، در فواصل منظم در محل دیوارهای داخلی به زمین و سقف متصل می‌شوند.

سپس یک لایه از پشم معدنی در بین قاب‌ها قرار می‌گیرد و در پایان، صفحات گچی با استفاده از چسب مخصوص یا با داشتن کام و زبانه روی یک یکدیگر قرار می‌گیرند. قطعات گچی بدین طریق کل قاب را می‌پوشاند تا سطحی صاف، سفید و تمیز را ایجاد کنند. حتی می‌توان سطح نهایی دیوار را رنگ آمیزی کرده یا از کاغذ دیواری استفاده کرد.

 

مزایای دیوار کناف

1.کار نصب یک دیوار خشک در مقایسه با دیوار سنتی سریع‌تر است، بنابراین در مقایسه با هر روش دیگری در زمان و انرژی صرفه جویی می‌کند.
2.دوام و طول عمر بالایی دارد و در صورت نیاز به راحتی تعویض می‌شود.
3.به دلیل وجود سولفات کلسیم به علاوه آب (CaSo4 + H2O)، دیوار کناف در برابر آتش مقاوم می‌شود.
4.مقرون به صرفه است و نیاز به دیوارچینی با استفاده از آجر یا سفال، استفاده از ملات، گچ کاری و غیره ندارد.
5.هدف از اجرای این دیوار ممکن است دائمی و همچنین موقتی باشد. نصب این دیوار هم در اجرا و هم در جمع آوری و تعمیر و نگهداری به سرعت انجام می‌شود.
6.در دیوارو سقف کناف می‌توان از نورپردازی استفاده نمود. به غیر از روشنایی، هر وسیله دیگری مانند آینه، تابلو و سایر موارد مشابه را می‌توان به راحتی به دیوار آویخت.