شاهین فراز

کناف چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟

کناف یک سازه و یا ورق‌ های بزرگ گچی از پیش ساخته شده است که در کارخانه‌ ها به صورت خشک تولید و وارد بازار می‌ شود. واژه کناف، نامش برگرفته از سازنده آن یعنی کارل کناف می‌ باشد. این سازه که از سال ۱۹۹۲ که برای اولین بار در آلمان ساخته شده تا به اکنون بسیار محبوب معماران و ساختمان سازان قرار گرفته است.

چرا که به دلیل ویژگی‌ ها و مزیت‌ هایی که دارد؛ در صنایع دکوراسیون داخلی، ساختمان سازی، ساخت لوازم دکوری و تزیینی و … کاربرد وسیعی پیدا کرده است. به گفته ی تمامی طراحان و ساختمان سازان، کناف یکی از بهترین گزینه برای معماری زیباتر، آسان تر و ایمن تر است. بی شک کناف جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح و شیوه‌ های سنتی مانند رابیتس است.

 

مواد تشکیل دهنده کناف چیست؟

ورق‌ های کناف از صفحات فیبری بسیار نازک و گچ ساخته شده است. اما بسته به متریالی‌ های دیگری در انواع کناف ضد رطوبت، ضد آتش و آکوستیک وارد بازار شده است. اما کناف ساده گچی جز پرمصرف ترین نوع کناف‌ ها محسوب شده است. به طور مثال اکثر سقف کاذب کناف، از نوع ورق‌ های ساده گچی است ولی برای اجرای سقف کاذب کناف استخر و مکان هایی که رطوبت بالایی دارند؛ از کنافی استفاده می‌ کنند که سطح آن با یک لایه پی وی سی، روکش دار شده است. برای اجرای سقف کاذب کناف، ابتدا ورق‌ ها گالوانیزه و آویز هایی به سقف اصلی متصل می‌ کنند و سپس با استفاده از پیچ ورق های کناف را یکی یکی متصل می‌ کنند. در حال حاضر ورق‌ های کناف ساده، عایق در ضخامت ۶٫۵ میلیمتری، ۹٫۵ میلیمتری، ۱۲٫۵ میلیمتری و ضخامت ۱۵ و ۱۸ میلیمتری تولید می‌ شود.

 

مزیت‌ های کناف چیست؟

همانطور که خواندید؛ متریال اصلی کناف، گچ است. به همین دلیل از انعطاف پذیری بالایی برخوردار شده است. به لطف کناف، شما هر طرح دلخواهی که برای سقف، دیوار و سایر بخش‌ های یک محیط از جمله دیوار پشت تلویزیون، اپن آشپزخانه، زیر راه پله و … در نظر داشته باشید؛ به راحتی با کناف می‌ توانید آن را خلق کنید.

از دیگر مزیت‌ های کناف، می‌ توان به سرعت بالای اجرای آن اشاره کرد. در رابیتس که یک شیوه سنتی است؛ به نصب رابیتس، گچ کاری، گچبری، جوشکاری و … نیاز است. در صورتی که برای اجرای کناف بر روی سقف و دیوار به این عملیات نیاز نخواهد بود. به طور مثال در رابیتس کاری باید زمانی برای خشک شدن گچ‌ ها سپری کرد. اما در کناف کاری به دلیل خشک بودن گچ‌ ها و از پیش ساخته شدنشان دیگر خبری از انتظار کشیدن جهت خشک شدن مصالح نخواهد بود. علاوه برای آن‌ ها، برای اجرای کناف احتیاجی به نیروی انسانی کمتری نسبت به اجرای رابیتس نیاز خواهد بود. به طور مثال برای جوشکاری، گچ بری و … به نیرو های متخصص مرتبط نیاز است در صورتی که برای اجرای کناف به چنین متخصصانی نیازی نیست.

از سوی دیگر وزن کمتر ورق‌ های کناف به دلیل خشک بسیار پایین است. وزن کم ورق‌ ها باعث بالا رفتن سرعت اجرای کار، کاهش هزینه‌ های حمل و نقل، افزایش سطح بهره وری نیرو های انسانی، بالا رفتن سطح ایمنی در برابر زلزله شده است.

 

کاربرد کناف در ساختمان سازی

یکی از اصلی ترین کاربرد های کناف، ساخت سقف‌ های کاذب تزیینی برای ساختمان‌ ها می‌ باشد. به طور مثال امروزه اکثر خانه های نوساز با کناف دکور شده است. از سقف پذیرایی و آشپزخانه گرفته تا سقف اتاق‌ ها، راهروها و … همگی با کناف تزیین شده است.

یکی دیگر از کاربرد های کناف می‌ توان به ساخت دیوار های کاذب پوششی اشاره کرد. البته این روش برای تعمیر و بازسازی خانه های قدیمی استفاده می‌ شود. برای اجرای این نوع کناف کاری، ورق های گچی کناف با پیچ کردن به یک سازه فلزی، به دیوار متصل می‌ شوند.

از دیگر کاربرد های کناف، ساخت دیوارهای جداکننده است. دیوار های جداکننده همانطور که از نامشان مشخص است؛ برای تقسیم بندی کردن و ایجاد چندین فضا در یک محیط مشخص مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به طور مثال در شرکت ها و ادارات برای جدا کردن بخش ها از یکدیگر از کناف جداکننده استفاده می‌ شود.

از دیگر کاربرد های کناف، می‌ توان به ساخت سقف‌ های یکپارچه اشاره کرد. به طور مثال برای سقف محیط‌ های بزرگ آموزشی، اداری و .. از تایل های ۶۰*۶۰ گچی استفاده می‌ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *