شاهین فراز
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
کناف سقف

فهرست مطالب

کناف سقف چیست؟

کناف سقف یکی از نام آشناترین سقف هایی به شمار می رود که شما چندین بار نام آن را شنیده اید. در واقع این مدل در بین سقف های کاذب قرار می گیرد و می توان از آن به دو شکل متحرک و همچنین ثابت بهره برد. طریقه ساخت آن نیز به صورت اتصال هایی است که به سقف انجام می پذیرد.این اتصالات می توانند گچی و یا غیر گچی باشند. این مدل از سقف ها توانسته اند مزیت ها و ویژگی های بسیار زیادی را به خود اختصاص دهند که در ادامه به بررسی تمامی آن ها بپردازیم.از این رو اگر سازه های ساختمانی برای شما اهمیت دارد، پیشنهاد ما به شما دنبال کردن این توضیحات است.

 

کناف چیست و از چه موادی تشکیل شده است ؟

-کناف، ورق‌های پیش‌ساخته گچی است که اولین بار در سال 1992 توسط کارل کناف در آلمان تولید شد. این محصول نوین به سرعت محبوبیت یافت، به‌طوری‌که امروزه یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان و معماری به شمار می‌رود.

-کناف با ویژگی‌هایی همچون سبکی، انعطاف‌پذیری، مقاومت بالا و سهولت نصب، جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی مانند بنایی شده است. استفاده از کناف در طراحی داخلی، ساخت سقف‌های کاذب و دیوارهای جداکننده رواج فراوانی یافته است.

-کناف از الیاف گچ و فیبرهای سلولزی بسیار نازک تشکیل شده و بسته به کاربرد می‌تواند دارای ویژگی‌های اضافی مانند مقاومت در برابر آتش، رطوبت و صدا باشد. پرمصرف‌ترین نوع کناف، ورق‌های ساده گچی است که بیشتر در ساخت سقف‌های کاذب به کار می‌رود.

-با پیشرفت روزافزون صنعت ساختمان، انتظار می‌رود استفاده از مصالح نوین و کارآمدی چون کناف گسترش بیشتری پیدا کند. کناف به عنوان یک ابداع آلمانی، در حال تبدیل شدن به یک استاندارد جهانی در ساخت و ساز است.

 

کاربرد کناف

1.ساخت سقف‌هایی که کاذب هستند:

کناف گچی به عنوان مصالح اصلی در ساخت انواع سقف‌های کاذب از جمله سقف مشبک، سقف گچی و سقف مارپیچ استفاده می‌شود. سقف‌های کاذب کنافی ظاهر زیبا و مدرنی دارند.

2.تزئینات داخلی:

ورق‌های کناف برای ساخت عناصر تزئینی همچون کنسول، ستون‌های گچی، اجرای گچبری و نماهای داخلی بکار می‌رود.

3.دیوارهای جداکننده:

استفاده از کناف در ساخت دیوارهای بین اتاق‌ها یا فضاهای مختلف، محبوبیت زیادی دارد. دیوارهای کنافی سبک، مستحکم و قابل انعطاف هستند.

4.نما و پوشش:

ورق‌های ضخیم کناف می‌تواند به عنوان پوشش و نمای خارجی ساختمان‌ها نیز بکار رود که البته کمتر متداول است.بنابراین کناف گچی جایگزین بسیار مناسبی برای سازه‌ها و تزئینات گچی سنتی در ساختمان محسوب می‌شود.

 

مزیت کناف سقف

1.این سقف ها توانسته اند وزن سبکی را داشته باشند. همین مورد باعث خواهد شد تا ساختمان هیچگونه بار سنگینی را تحمل نکند.

2.کناف کاری سقف را می توان به راحتی برداشت و در صورت نیاز آن را تعمیر کرد. همچنین این سقف ها یک پنل پشتی دارند که با دسترسی به آن می توانید تعمیرات را شروع کنید.

3.برای اینکه بتوانید این نوع از سقف ها را نصب و اجرا کنید، به مدت زمان چندان زیادی نیاز ندارید.

4.از این سقف ها می تواند به منظور زیبایی بیشتر نیز بهره بگیرید، بدون صورت که از چراغ های تزئینی که می توانند به صورت توکار و یا روکار باشند، ایده بگیرید و یک حالتی مانند نور مخفی را ایجاد کنید.

5.بدون شک از برترین امتیازات کناف سقف این بوده که از آن به عنوان یک پوشش ضد آب و ضد حریق یاد می شود و از این طریق می تواند ایمنی شما راتا درصد بالایی افزایش دهد.

6.همچنین از این مدل سقف های کاذب به عنوان عایق در برابر دو پارامتر صدا و حرارت نیز یاد می شود.

 

از کناف سقف در چه مکان هایی می توان استفاده کرد؟

آشپزخانه زیبایی را بسازید

اولین پیشنهاد برای استفاده از این نوع سقف ها، آشپزخانه می باشد. بدین صورت که زمانی که می خواهید سقف آشپزخانه را طراحی کنید، از روشی به نام کناف کاری بهره ببرید. اگر آشپزخانه شما از یک حالت مدرن و همچنین کلاسیک بهره می برد، ایده آل ترین گزینه برای استفاده کناف سقف می باشد.

 

در پذیرایی لذت ببرید

حتما خیلی دوست دارید زمانی که در پذیرایی خانه خود نشسته اید، لذت بسیار زیادی را از طرح ها و وسیله های اطرافتان ببرید. به دست آوردن این حس آنطور که شما تصور می کنید، سخت نیست و با استفاده از این سقف ها قابل دستیابی است.اگر یک پذیرایی کلاسیک و یا مدرن را دارید، بهتر است از روش هایی همچون گچ بری دوری کنید و موارد جدیدتری را جایگزین آن نمایید. استفاده از سقف کناف بهترین گزینه به شمار می رود. همچنین از آنجایی که این سقف از ویژگی ای به نام رنگ پذیری بهره می برد، شما می توانید به دیگر وسیله های خانه نیز نگاهی بیندازید و رنگ آمیزی را متناسب با آن رو به جلو ببرید.

 

در اتاق خواب، لذت زیادی را تجربه کنید

پیشنهاد سوم برای استفاده از کناف سقف، اتاق خواب می باشد. اتاق خواب جایی است که باید بتواند آرامش زیادی را به شما القا نماید. از این رو شما می توانید از این سقف ها استقبال کنید و برنامه ریزی های لازم را جهت نصب و اجرای آن بریزید. این ایده بسیار خلاقانه بوده و شما علاوه بر یک دکوراسیون زیبا می توانید از نورپردازی منحصر به فردی نیز بهره مند شوید.

 

دیگر کاربرد کناف 

استفاده به عنوان دیوار جدا کننده

یکی از اصلی ترین کاربردهای کناف کاری، به کار بردن آن به عنوان دیوار جداکننده می باشد که به آن دیوار کناف می گویند به عنوان مثال اگر یک فضای داخلی یک سازه را بخواهیم به دو قسمت مجزا تقسیم کنیم، در آن صورت است که از این نوع سقف بهره گرفته می شود.

استفاده به عنوان دیوار کاذب پوششی

دیوار کاذب پوششی را می توان به عنوان کاربرد دیگر این روش به حساب آورد. بدین صورت که اگر یک ساختمان قدیمی را داشته باشید و بخواهید آن را نوسازی کنید، می توانید از کناف کاری استفاده کنید که در نوع با سازه و بدون سازه وجود دارد. دو گزینه ذکرشده تنها بخش محدودی از کناف کاری به شمار می روند و شما با بررسی بیشتر می توانید با موارد گسترده تری روبه رو شوید.